Siena

navštívit Toskánsko a nenavštívit Sienu by byl hřích. Siena v minulosti soupeřila s Florencií, ať už na poli válečném, tak v umění a kultuře. Na obou městech to jde znát. Siena díky prohře v roce 1269 spadla pod vliv Florencie a díky tomu si zachovává sůj gotický vzhled. O Sieně píše Dante že obyvatelé Sieny jsou ješitní, dalo by se ale říci že jsou na své město hrdí. Majestátné stavby, velké gotické domy jim k tomu dávají oprávněné právo a při návštěvě tohoto města jim určitě dáte taky za pravdu.
 

 


Dějiny


1. století před našim letopočtem Římané zakládají kolonii Sena Julia ta z počátečního rozkvětu postupně upadá. Znovu sačně prosperovat až za vlády Lombarďanů v 6. století, kdy přes město vede obchodní cesta vedoucí ze severu Itálie do Říma. V roce 1137 obsazuje Siena stříbrné doly (Montieri) a díky dolům se stává jednou z nejmocnějších městských republik. V Sieně sídlila ghibellinská šlechta, kdežto ve Florencii další mocné městské republice guelfská šlechta. Proto obě města v 13.-.14. století mezi sebou soupeřila (ghibellinská šlechta podporovala císaře a guelfská šlechta papeže) Boj s Florencií v roce 1269 Siena prohrála a vliv města začal upadat. Díky soupeření a následnému úpadku je Siena nádhernou ukázkou gotického města. Během druhé světové války město nebylo poničeno. Jako první město v Evropě v roce 1966 zakázalo vjezd autům do svého historického centra. V roce 1995 byla Siena zapsána na seznam UNESCO.

 

Siena

foto: Siena
 

Piazza del Campo



Ve středu města se nachází od 14. století náměstí Piazza del Campo. Na svažitém prostranství, toto polokruhové náměstí láká jak turisty, tak místní obyvatele. Na severní straně náměstí se nalézá mramorová fontána Fontei Gaia. Je to kopie kašný z roku 1419 (originál vytvořil Jacopa della Quercii a originál najdete v Pallazo Publico) Kašna zde již byla od roku 1346. Celé náměstí je děleno podle dlažby na devět částí, které mají symbolizovat devět radních. V nejnižší části náměstí se nachází obrovská gotická stavba Palazzo Comunale (Pallazo Publico)

Náměstí Piazza del Campo

foto:Náměstí Piazza del Campo

Palazzo Comunale (Pallazo Publico - radnice)



Krásná gotická budova využívaná v minulosti Radou devíti, což byla vláda městské republiky, dále jako správni budova města a soud, byla postavena v roce 1297 z pálených cihel a kamene. Dnes je Palazzo Comunale považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Itálii. Vedle radnice je věž Torre del Mangia z roku 1344, věž je vysoká 102 metrů.
 

Palazzo Comunale

foto:Palazzo Comunale

 

Katedrála



Sienská katedrála měla být v gotice největší cirkevní stavbou v Itálii, bohužel Sienu postihl mor a stavba ještě mnohem větší katedrály musela být zastavena. Ale i tak jde o monumentální gotickou stavbu, kterou z venčí zdobí nádherná bílo, zeleno červená mramorová fasáda. Autorem této fasády byl Giovanni Pisano, který se však nedožil dokončení původní katedrály. V katedrále určitě každého turistu zaujme mramorová podlaha na níž je 56 obrazů. V katedrále dále uvidíte 172 bus papežů a 36 medailonů římských císařů. Určitě si prohlédnetě i kazatelnu z bíleho mramoru od Nicola Pisana.

katedrála Piazza del Duomo

foto:katedrála Piazza del Duomo

 

Palio delle Contrade

propagace Palia

foto: propagace Palia


Jedna z nejvýznamnějších událostí v Sieně se koná na náměstí Piazza del Campo, je to závod koní, není to ledajaký závod, závod má velkou historii a jde o soupeření 17 historických čtvrtí, které se v Sieně nachází. Závod se koná od 16. století, dvakrát do roka a to 2. července a 16. srpna.Každý rok běží 10 koní (více by se na náměstí nevešlo vždy běží 7 koní z čtvrtí které rok předtím neběžely a 3 další čtvrti se losují. Čtvrtě si najímají žokeje a koně se losují,žokejové jedou na neosedlaných koních. Běží se po náměstí Piazza del Campo, kde se trasa pro tuto příležitost vypískuje. Celé náměstí je plné místních obyvatel a turistů, aby jste měli dobré místo musíte přijít na náměsti opravdu s velkým předstihem, nebo si zaplatit drahé tribuny. Samotný závod trvá kolem minuty. Po závodě se oslavuje, z počátku jsou poražené čtvrti smutné, ale brzy slaví celé město.. Vítěz dostává Palio což je trofej vítěze, jde o praporec s obrazem Matky boží, který každý rok navrhuje jiný umělec. Před závodem předcházejí zkušební kola, historický průvod.


Nejlépe si uděláte přehled o Paliu tak, že se kouknete na toto video.

 
Nejlepší poznávací zájezdy do Toskánska
 

Videa se Sienou


Fototky Sieny

Katedrála
Katedrála
vstup do katedrály
vstup do katedrály
Piazza  del Compa
Piazza del Compa
fontána Fonte Gaia
fontána Fonte Gaia
radnice Sieny Palazzo Comunale
radnice Sieny Palazzo Comunale
náměstí Piazza del Compa
náměstí Piazza del Compa
symbol Sieny
symbol Sieny
klenba v katerále
klenba v katerále
interiér katedrály
interiér katedrály
domy na Piazza del Campo
domy na Piazza del Campo
Siena
Siena
poutač na Palio v Sieně
poutač na Palio v Sieně