Pisa

Kdo by neznal nejznámější stavbu Itálie, šikmou věž v Pise. Zástupy turistů den co den proudí do Pisy k šikmé věži. Většinou navštíví náměstí Campo die Miracoli (Pole zázraků) a město Pisu opustí, ženou se za dalšími památkami Toskánska či Itálie. A to je škoda, protože město Pisa má co nabídnout.


Pisa

foto: Pisa

Historie PisyMěsto založili nějspíše řekové, později se města zmocnili etruskové a od roku 193 př.n.l. Pisu ovládli římané, kteří zde zřídili přístav, který byl opěrným bodem pro římskou flotilu. I když se to dnes nezdá, tak byla Pisa v minulosti významným přístavním městem. Po pádu římské říše se stala významnou námořní a obchodní velmocí, protože od mnoha jiných toskánských měst, nebyla Pisa vydrancována..Svůj vliv rozšířila Pisa po celém středomoří a město vzkvétalo. Do střetu se dostávala s bohatými městskými státy jak Janovem, Benátkami... Janovské námořnictvo taky v roce 1284 porazilo Pisu v námořní bitvě a město se už z toho nevzpamatovalo. Vliv Pisy začal ekonomicky upadat a v roce 1406 byla Pisa dobyta Florencií. Počet obyvatel později klesl až na 3000, přitom dnes má Pisa 95400 obyvatel. Pozdější vzestup v 16. století nastal investicemi bohatým floreňtanům v čele s Mediceji, kteří začali v Pise stavět nové domy. Své původní slávy a moci už město nikdy nedosáhlo. Pisa v dnešní době, to je hlavně magnet pro turisty a to hlavně díky světoznámé šikmé věži, ale dnešní Pisa to je i univerzitní město s dalšími atrakcemi, které stojí za vzhlédnutí. Kdysi přístavní město je dnes od moře vzdálené 12 km.

 

 

Piazza dei Miracoli ( Náměstí zázraků)Kdo by neznal Šikmou věž v Pise, nejznámější stavbu Toskánska ba i celé Itálie, která přitahuje davy turistů z celého světa. Náměstí Piazza dei Miracoli vás nenadchne jen šikmou věží, ale dále na něm naleznete další románské stavby z bílého carrarského mramoru. Obrovskou katedrálu, kterou v Pise začali stavět díky kořisti z útoku pisánské flotily na arabskou flotilu u Palerma v roce 1063. Další krásnou stavbou je Baptisterium (křtitelnice) z roku 1153. Kruhová stavba byla několikrát přestavována. Byl zde pokřtěn i Galileo Galiei. Při naši návštěvě křtitelnice hlídač na chvíli zavřel dveře, postavil se doprostřed baptisteria a zapěl, ozvěna této stavby je opravdu skvělá. Dále na náměstí Piazza dei Miracoli naleznete Camposanto, za bílou zdí je se nalézá hřbitov s významnými osobnostmi z Pisy. Dvě strany náměstí tvoří městská hradba z 11 století.


Až na Šikmou věž jdou všechny památky na Piazza dei Miracoli navštívit bez problému. Pokud budete chtít navštívit více památek, doporučuji pořídit kombinovanou vstupenku, kde dosáhnete zajímavé ceny. Více informací o Piazza dei Miracoli najdete zde

Aktualní ceník najdete zde.  Otvírací doby památek podle období zde

Možnost objednat si vstupenku na Šikmou věž předem naleznete zde. Tuto možnost doporučuji, protože fronta na lístek je obrovská. http://boxoffice.opapisa.it/Torre/index.jsp

Piazza dei Miracoli

foto:Piazza dei Miracoli

 
Nejlepší poznávací zájezdy do Toskánska
 

Šikmá věž v Pise (Torre Pendenten)Šikmou věž začal stavět v roce 1173 architekt Bonanno Pisano. Tato kostelní zvonice stála na nevhodném podloží a tak se již při dostavbě třetího patra začala naklánět. Upustilo se od dokončení této stavby coby nevhodného místa pro stavbu. Ale už v roce 1272 se vrátilo ke stavbě, zpevnily se základy a pokračovalo ve stavbě. Původní plán na nejvyšší zvonici ve své době se díky naklonění nekonal a tak v roce 1350 po dostavbě 6 patra končí pisané stavbu. Šikmá věž měří 55 metrů, má 180 sloupů. Do 18. století byla věž stabilní bez většího pohybu, ale od 18. století se začala znovu naklánět. Naklánění bylo stále větší až se italové rozhodli naklonění věže řešit. Nejvíce byla věž vychýlena 4,5m od své osy. Od roku 1990 proběhly stavební úpravy (ocelové prstence pro zpevnění, přikotvení lany k okolním stavbám, odebráni zeminy pod věží) aby se věž více nenakláněla a dokonce se vrátila k náklonu které měla v 18. století, což byl návrat o 44cm a to vlastní vahou.

Prohlídka věže trvá cca 30 minut, zavazadla se nechávají dole u pokladny. Děti mladší 8 let na věž nesmí.

Šikmá věž

foto: šikmá věž v Pise
 

Další zajímavosti v Pise, které stojí za to vidětPiazza dei Cavalieri toto náměstí bylo centrem námořní republiky Pisy. Náměstí bxlo přestavěno bylo v 16. století podle plánů Giorgia Vasariho http://cs.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Vasari. Na severní straně náměstí leží palác Palazzo dell Orologio (Hladová věž) , vznikl po přestavbě dvou středověkých věží, v jedné byl v roce 1288 uvězněn vévoda Ugolino delle Gharerdesca, Pisané ho podezírali že pomohl Janovanům v námořní bitvě, kde byla Pisa poražena a to odstartovalo úpadek moci. Ve věži byl zavřen i se syny a vnuky. Ugolino zde umřel hlady. Severovýchodně leží Palazzo dei Cavelieri, nebo též Palazzo della Carovana. Které upravil Vasari, stěny vyzdobil sgrafity. Kdysi palác rodiny Anziany slouží v dnešní době vysoké škole.Vasari upravil i kostel Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri. Kostel i paláce patřily svého času řádu svatého Štěpána.

Za řekou Arno, se nalézá středověká čtvrť San Martin, v minulosti tu sídlili arabští a turečtí obchodníc, jejich vliv na tuto čtvrť můžete sledovat ještě i dnes. Pokud chcete užít klidu v Pise, tak zrovna tuto barevnou čtvrť doporučuji.

Arabská čtvrť za řekou Arno

foto:Arabská čtvrť za řekou ArnoUniverzita v Pise http://www.unipi.it/ byla založena v roce 1343. Dnes má 11 fakult a studuje zde 57000 studentů. Nejznámější student byl Galileo Galilei . Právo zde studoval zpěvák Andrea Bocelli. Filozofii a historii režisér Mario Monicelli.

Užitečná stránka o Pise a jejím okolí, přináší tipy nejen turistické, ale i gastro. http://www.pisaunicaterra.it/en/

Fotky Pisa

Piazza dei Cavalieri
Piazza dei Cavalieri
Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise
Piazza dei Miracoli
Piazza dei Miracoli
Baptisterium - křtitelnice
Baptisterium - křtitelnice
Uličky v orientální části Pisy
Uličky v orientální části Pisy
Pohled na Arnu a arabskou čtvrť
Pohled na Arnu a arabskou čtvrť
Pisa
Pisa
turisté u šikmé věže
turisté u šikmé věže