Volterra

Volterra již z dálky svým umístění na holém kopci láká turisty k zastavení.Někteří k ní směřují cíleně, jiné zaujme při projíždění toskánskou krajinou. A určitě ta zastávka stojí za to, protože Volterra to je město proslavené těžbou a zpracovánim alabastru, neodlučně je spjaté s Etrusky, nově i středověkým festivalem Volterra AD 1398 . Volterra vás mohla uchvátit ve filmové sáze Twillight (Stmívaní) kdy v jednom dílu se děj přesune právě do Volterry. Ale popořadě.
 

 Volterra

foto: Volterra

Historie VolterryPrvní osídlení pahorku se datuje už někdy k 10.-7. století před Kristem. Později se Volterra (etrusky Velathri) stala jedním z 12 etruských měst, díky těžbě rudy byla Volterra bohatým městem. Etruskové byli časem podmanění římany, nicméně Volterra odlávala římske expanzi nejdéle, padla v 3. století před Kristem, díky tomu se ve Volteře nahromadilo velké bohatství, když se do ní etruskové stahovali z jiných míst.Po pádu řimské říše byla Volterra biskupským svobodným městem. Podmanili si ji až v roce 1361 Medicejové z Florencie, kteří potřebovali kamenec pro svůj textilní průmysl.

 

Nejlepší poznávací zájezdy do Toskánska
 

Turistické atrakceVolterra je celá jedna velká turistická atrakce, toto město se strmými uličkami, středověkou atmosférou, dílničkami kde se zpracovává alabastr opravdu nadchne. Trochu jsem měl při mé návštěvě problém Volterru nějak zachytit na fotografii, ulice byly úzké a nějak se do objektivu nechtěly vejít, tím ale určitě neodrazuji od návštěvy, ba co víc tvrdím že v reálu je to mnohem lepší než tady na fotkách.

dílna kde se zpracovává alabastr

foto:dílna kde se zpracovává alabastr

Piazza dei PrioriPiazza dei Priori je jedno z nejvíce zachovalých středověkých náměstí v Itálii . Náměstí je centrem historické části města, stojí zde Palazzo dei Priori (obr 1.), což je nejstarší radnice v Toskánsku, začala se stavět již v roce 1208, radnice je ozdobena erby florentských místodržících. Traduje se že byla inspirací pro podobu florentského paláce Pallazo Vecchio. Naproti stojí palác Pallazo dei Pretorio (obr 4.) z 13. století, jeho součástí je Prasečí věž, pojmenované podle sochy hlavy divočáka.

Piazza dei Priori
foto: Piaza dei Priori

Piazza San GiovanniNáměstí, které se nalézá hned za Palazzo dei Priori skrývá dóm Duomo S.Maria Assunta (obr 3.), původně románská stavba z roku 1120 byla rozšířena v pisánském slohu v roce 1254. Naproti domu stojí osmiboké baptisterium (obr 2.) z roku 1283. Na náměstí je ještě budova někdejšího špitálu, poznáte ji podle řady sloupů.
 

Další turistické zajímavostiNa nejvyšším bodě v městě je pevnost Fortezza Medicea (obr.5) z 14. století, která v dnešní době slouží jako věznice. Hned vedle pevnosti je park na jehož okraji naleznete archeology odkrytou etrusčí akropoli. Pod parkem a pevností můžete navštívit Museo Etrusco Guarnacci, toto muzeum se věnuje etruskům, v expozici mají vykopávky z etrusčí doby, které byly nalezeny ve Volteře a jejím okolí. Určitě stojí za to vidět víc než 600 etrusčích uren, vyrobených z alabastru. Pokud vás zajímá římské období, tak navštivte vykopávku dobře zachovaného římského divadla (obr.6) u severních hradeb.

Fotografie Volterra

Volterra
Volterra
radnice Volterry
radnice Volterry
křtitelnice ve Volteře
křtitelnice ve Volteře
Volterra kostel
Volterra kostel
Piazza dei Priori
Piazza dei Priori
brána Volterra
brána Volterra
římské divadlo
římské divadlo
dílny opracující alabastr
dílny opracující alabastr
uličky ve Volteře
uličky ve Volteře