Pod toskánským sluncem - kniha

Pod toskánským sluncem je kniha, kterou by si měl přečíst každý kdo má v plánu navštívit Toskánsko. Určitě potěší i vyznávače mezinárodní kuchyně, kniha totiž obsahuje kolem padesáti receptů z Toskánska. Frances Mayesová autorka knihi popisuje své zkušenosti osobní zkušenosti. S manželem si koupili starou usedlost poblíž starobylého města Cortony. V knize popisuje rekonstrukci usedlosti, dále zde rozepisuje své zkušenosti jak s italskou naturou. Odhaluje Toskánsko na úplnou dřeň. Nic podobného v žádném průvodci nenaleznete. Jde o autorčinu osobní zkušenost. Kniha Pod toskánským sluncem popisuje prvních pět let, od doby kdy autorka koupila dům.

Ona i její manžel byli učitelé na americké univerzitěuniverzitě,přes léto, ve svém volnu se stěhují do Toskánska, kde si koupili starou opuštěnou usedlost, tu začali opravovat, nebo cestovali po Toskánsku. Od knihy nečekejte nějaký složitější příběh. Já by jsem knihu přirovnal k filmům od Rosamundy Pilcher. V knize si nepřečtete o jednoduchém romantickém příběhu. Autorka zde vyznáva lásku Toskánsku, kuchyni, toskánským zvykům. Tak jako u Rosamundy neřeší pozadí postavy, myslím tím to jak se živí. Kniha se odehrává různymi skoky v čase, toho autorka ummě využije a během čtení píše o každém ročním období v roce. V knize se dočtete třeba o řemeslnících z Itálie, ale i o polácích kteří si jezdí do Toskánska vydělávat. Dovíte se jak se v Itálii lisují olivy. Něco málo se dovíte i o historií … .

Určitě od knihy neočekávejte hluboký příběh. Ani nepočítejte že by jste podle knihy cestovali po Toskánsku. Knihu víc ocení ženy, protože láska spisovatelky k přírodě, kuchyni, módě je v knize znát. Myslím si že i muži knihu ocení. Až si knihu přečtete tak při cestování po Toskánsku mnohem víc budete vnímat určité věci, které by jste si bez přečtení této knihy neuvědomovali. Zkrátka budete vnímavější turisté a vychutnáte si vaši dovolenou v Toskánsku ještě víc. Když kniha vyšla v roce 1996 poprvé v Americe, tak se stala brzo bestsellerem. Mayesová napsala ještě další tři knihy které na knihu Pod toskánským sluncem navazuje. Kniha byla v roce 2003 zfilmována. Do češtiny byla přeložena v roce 2008 Zuzana Mayerová, knihu vydalo nakladatelství Paseka.

Knížka byla i zfilmována víc o Filmu Pod Toskánským.