Carrara

Carrara má 65000 tisíc obyvatel, je to první větší město severního Toskánska, do provincií Ligurie a Emilia Romangna už je to opravdu kousek. Carrara je město spjaté s těžbou bílého mramoru.Bílý mramor se těží v blízkých Aquanských alpách a v Carraře byl bílý mramor využívaný již za doby Říma , v obrovských kamenolomech v nedalekých Apuanských Alpách. V Carraře bydleli a bydlí dělníci, řemeslníci. Průvodci často uvádějí u Carrary dvě hvězdičky, což je známka že město stojí za návštěvu. Ale pokud plánujete navštívit další Toskánské městečka, doporučuji Carraru minout a navštívit až mramorové lomy, které jsou od Carrary vzdálené 5 km. Pokud do města zavítáte, tak určitě nebudete zklamáni, kromě různých plastik, uměleckých děl z bílého mramoru, zde za vzhlédnutí stojí Katedrála (Piazza Duomo) Románsko-gotická katedrála byla postavena v 11.-14. století. Je to jedna z prvních staveb, která byla celá postavena z bíleho mramoru, podle vzorů kostelů v Pise. Před katedrálou stojí fontána Fontana del Gigante. Barevně veselé je náměstí Piazza Albercia. Náměstí Piaza Gramsci, je přestavěná bývalá pevnost. Zde naleznete i veřejné záchodky.V městě sídlí Akademie výtvarných umění, která byla založena v roce 1769. Dnes má akademie 7 fakult. Obyvatelé Carrary, ale hlavně dělníci z lomů v jejím okolí mají těžký život, to se promítá na popularitě anarchistické strany v tomto kraji.

Carrara

foto: Carrara
 

Mramorové lomy

 


Proč by jste zrovna měli navštívit tyto lomy? Doporučujem je proto že Aquanské Alpy známé taky pod názvem mramorové hory jsou místem, kde se v lomech těží velice kvalitní bílý mramor již po staletí. Již v době Říma, se carrarský mramor využíval pro sochy a honosné stavby a to nejen v Itálii. I v dnešní době je bílý mramor vývozním artiklem Itálie. Práce v lomech nebyla nikdy lehká práce. Pokud se chcete s touto těžkou prací více seznámit, být uchvácení velikostí lomů, jeskyní které při dolováni vznikají, tak máte jedinečnou příležitost. Z Carrary jeďte po šipkách “cave di marmo” ty vás přivedou k cca 5km vzdálenemu lomu Cave di Fantiscritti. Po cestě uvidíte viadukt z 19. století “Ponti di Vara” u něhož je první obchůdek se suvenýry z maramoru. U lomu Cave di Fantiscritti je záchytné parkoviště.

Zde můžete navštívit Museo del Marmo http://www.cavamseo.com nachází se za informačním obchodem naporti brány do lomu. Vstup je zdarma, v muzeu uvidíte náčiní, postupy při dololování, díla z bílého mramoru.

mramorové lomy

foto: mramorové lomy u Carrary

Další možnost je vyrazit do útrob hory, odkud se doluje mramor. A to díky Marmo Tour. U parkoviště si zakoupíte lístek na prohlídku na nejbližší volný čas. Před odjezdem mikrobusů do nitra hory, si nezapomeňte vzít mikinu, kterou u vstupu najdete, jakkoliv je venku nesnesitelné vedro, uvnitř hory je chlad. Nasedněte do nějakého z přistavených mikrobusů a ty vás odvezou do nitra hory, zde nafasujete helmu a celá výprava bude rozdělena na anglický a italsky hovořící skupiny. Průvodci vás provedou neuvěřitelně velkými prostorami uprostřed hory. I obrovské stroje zde vypadají titěrně. Dozvíte se, jak se těží mramor, kde se dnes využívá nejen mramor, ale i prostory po vytěžení. (focení luxusních aut, koncerty) Po prohídce vás zase vyvezou mikrobusy na denní světlo a do tepla. http://www.marmotour.com

V okolí parkoviště můžete nakoupit suvenýry z mramoru, navštívit restauraci která slouží pro zaměstnance lomu, takže nepřekypuje italskou restaurační kulturou. Při návštěvě lomu musíte počítat že vaše auto bude zaprášené, i když cestu sem tam kropí kropicí vůz, prach z lomu je všude přítomný. Pokud se budete při cestě na zpět do Carary vracet jinudy a to že na viaduktu Ponti di Vara, uvidíte vodní myčku na umytí prachu, kterou využívají zaměstnanci lomu.

Nejlepší poznávací zájezdy do Toskánska

Fotky Carrara

Carrara
Carrara
Carrara
Carrara
Cararra park
Cararra park
muzeum mramoru
muzeum mramoru
Museo del Marmo
Museo del Marmo
Marmo tour
Marmo tour
Museo del Marmo
Museo del Marmo
Museo del Marmo
Museo del Marmo
Ponti di Vara
Ponti di Vara