Carrara
Carrara má 65000 tisíc obyvatel, je to první větší město severního Toskánska, do provincií Ligurie a Emilia Romangna už je to opravdu kousek. Carrara je město spjaté s těžbou bílého mramoru.Bílý mramor se těží v blízkých Aquanských alpách a v Carraře byl bílý mramor využívaný již za doby Říma , v obrovských kamenolomech v nedalekých Apuanských Alpách. V Carraře bydleli a bydlí dělníci, řemeslníci. Průvodci často uvádějí u Carrary dvě hvězdičky, což je známka že město stojí za návštěvu. Ale pokud plánujete navštívit další Toskánské městečka, doporučuji Carraru minout a navštívit až mramorové lomy, které jsou od Carrary vzdálené 5 km. Pokud do města zavítáte, tak určitě nebudete zklamáni, kromě různých plastik, uměleckých děl z bílého mramoru, zde za vzhlédnutí stojí Katedrála (Piazza Duomo) Románsko-gotická katedrála byla postavena v 11.-14. století. Je to jedna z prvních staveb, která byla celá postavena z bíleho mramoru, podle vzorů kostelů v Pise. Před katedrálou stojí fontána Fontana del Gigante. Barevně veselé je náměstí Piazza Albercia. Náměstí Piaza Gramsci, je přestavěná bývalá pevnost. Zde naleznete i veřejné záchodky.V městě sídlí Akademie výtvarných umění, která byla založena v roce 1769. Dnes má akademie 7 fakult. Obyvatelé Carrary, ale hlavně dělníci z lomů v jejím okolí mají těžký život, to se promítá na popularitě anarchistické strany v tomto kraji.
foto: Carrara
Mramorové lomy
Proč by jste zrovna měli navštívit tyto lomy? Doporučujem je proto že Aquanské Alpy známé taky pod názvem mramorové hory jsou místem, kde se v lomech těží velice kvalitní bílý mramor již po staletí. Již v době Říma, se carrarský mramor využíval pro sochy a honosné stavby a to nejen v Itálii. I v dnešní době je bílý mramor vývozním artiklem Itálie. Práce v lomech nebyla nikdy lehká práce. Pokud se chcete s touto těžkou prací více seznámit, být uchvácení velikostí lomů, jeskyní které při dolováni vznikají, tak máte jedinečnou příležitost. Z Carrary jeďte po šipkách “cave di marmo” ty vás přivedou k cca 5km vzdálenemu lomu Cave di Fantiscritti. Po cestě uvidíte viadukt z 19. století “Ponti di Vara” u něhož je první obchůdek se suvenýry z maramoru. U lomu Cave di Fantiscritti je záchytné parkoviště.
Zde můžete navštívit Museo del Marmo http://www.cavamseo.com nachází se za informačním obchodem naporti brány do lomu. Vstup je zdarma, v muzeu uvidíte náčiní, postupy při dololování, díla z bílého mramoru.
foto: mramorové lomy u Carrary
Další možnost je vyrazit do útrob hory, odkud se doluje mramor. A to díky Marmo Tour. U parkoviště si zakoupíte lístek na prohlídku na nejbližší volný čas. Před odjezdem mikrobusů do nitra hory, si nezapomeňte vzít mikinu, kterou u vstupu najdete, jakkoliv je venku nesnesitelné vedro, uvnitř hory je chlad. Nasedněte do nějakého z přistavených mikrobusů a ty vás odvezou do nitra hory, zde nafasujete helmu a celá výprava bude rozdělena na anglický a italsky hovořící skupiny. Průvodci vás provedou neuvěřitelně velkými prostorami uprostřed hory. I obrovské stroje zde vypadají titěrně. Dozvíte se, jak se těží mramor, kde se dnes využívá nejen mramor, ale i prostory po vytěžení. (focení luxusních aut, koncerty) Po prohídce vás zase vyvezou mikrobusy na denní světlo a do tepla. http://www.marmotour.com
V okolí parkoviště můžete nakoupit suvenýry z mramoru, navštívit restauraci která slouží pro zaměstnance lomu, takže nepřekypuje italskou restaurační kulturou. Při návštěvě lomu musíte počítat že vaše auto bude zaprášené, i když cestu sem tam kropí kropicí vůz, prach z lomu je všude přítomný. Pokud se budete při cestě na zpět do Carary vracet jinudy a to že na viaduktu Ponti di Vara, uvidíte vodní myčku na umytí prachu, kterou využívají zaměstnanci lomu.